Farby przemysłowe Jotun.

Farba dwuskładnikowa oznacza, że farba składa się z dwóch komponentów, dostarczanych zawsze w komplecie. Są to baza oraz utwardzacz, które przed malowaniem należy ze sobą połączyć, wymieszać i odczekać do połączenia składników (tzw. czas indukcji) jeżeli jest wymagany.
Po ponownym wymieszaniu farba gotowa jest do użytku. Istotne jest, aby wymieszać taką porcję farby, którą jesteśmy w stanie zużyć w określonym czasie nazywanym "czasem przydatności mieszaniny do zużycia". Czasy te, zawsze podane są w karcie technicznej.
Zalety stosowania farb dwuskładnikowych. Farby te mogą wydawać się trudniejsze w stosowaniu niż tradycyjne farby jednoskładnikowe, jednak w zamian za to uzyskujemy trwałą i twardą powłokę, która będzie nam służyła wiele lat. Dodatkowo powłoki te wykazują chemoodporność. Wiecej cech i zalet na stronach poszczególnych rodzajów farb.
Farby jednoskładnikowe są farbami wygodniejszymi w stosowaniu od farb dwuskładnikowych, zwłaszcza przy malowaniu pędzlem lub wałkiem.
W środowiskach korozyjności C2 i C3 czyli najczęściej spotykanych,w zupełności wystarczają jako ochrona antykorozyjna oraz warstwa dekoracyjna na takich elementach jak dachy,barierki ,płoty ,altany czy jachty.
Uproszczona procedura malowania farbą chemoutwardzalną epoksydową lub poliuretanową:
1. Połączyć składnik A i B w stosunku objętościowym odpowiednim dla danej farby.
2. Do mieszania użyć wolnoobrotowego mieszadła mechanicznego, mieszać 1-2 minuty do uzyskania jednorodnej mieszaniny.
3. Po wymieszaniu odstawić do wstępnego przereagowania ( czas indukcji określony w karcie technicznej – niektóre produkty nadają się do malowania od razu po wymieszaniu).
4. W celu obniżenia lepkości farby dolać odpowiednią ilość dedykowanego rozcieńczalnika.
5. Uzyskaną mieszaninę wykorzystać w czasie i temperaturze określonej w karcie technicznej.
6. Czas do ponownego przemalowania uzyskanej powłoki zależy od temperatury podłoża, powietrza i odpowiedniej wentylacji w przestrzeni zamkniętej. Czas maksymalny do kolejnego przemalowania zależy od wielu czynników i jest trudny do określenia.
7. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego stosowania są zawarte w kartach technicznych poszczegolnych produktów.

Więcej do przeczytania na stronach:

Farby jednoskładnikowe
Farby epoksydowe
Farby poliuretanowe